„Od aktywizacji do integracji” - realizowany od początku 2008 r. projekt Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbuczynie, który uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII – „Promocja integracji społecznej”, Poddziałania 7.1.1 – „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej”, Działania 7.1. - „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji”.
W projekcie wzięło udział 15 osób, spełniających następujące kryteria rekrutacji: korzystanie z pomocy społecznej, status osoby bezrobotnej, posiadanie niskich i zdezaktualizowanych kwalifikacji zawodowych. W procesie rekrutacji, która została przeprowadzona na podstawie analizy dokumentacji GOPS w Zbuczynie w lutym 2008 r., pod uwagę wzięto również czas pozostawania bez pracy, sytuację materialna, zawodową i rodzinną.
Podczas realizacji projektu zastosowano instrumenty aktywnej integracji – aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej oraz wsparcia zdolności do podjęcia zatrudnienia poprzez udział w szkoleniach. Ważnym elementem zabezpieczającym prawidłową realizację projektu był kontrakt socjalny, który określa jasne reguły relacji pomiędzy instytucja udzielającą wsparcia a osobą, która otrzymuje pomoc.
Celem ogólnym projektu to zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych, będących długotrwałymi beneficjentami pomocy społecznej. Tak określony cel projektu wymagał wpisania do kontraktów socjalnych różnorakich form pomocy uczestnikom projektu min. zasiłków, prac społecznie użytecznych oraz instrumentów aktywnej integracji, takich jak:
- wsparcie specjalistyczne doradcy zawodowego,
- treningi umiejętności społecznych, aktywnego poszukiwania pracy i autoprezentacji,
- podwyższenie kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach pn. „Opiekun osoby starszej i niepełnosprawnej” oraz z zakresu zdrowego żywienia, przygotowania i podawania posiłków,
- udział w grupie psychoedukacyjnej dla osób współuzależnionych od alkoholu.
W ramach realizacji projektu odbył się także wyjazd integracyjny do Warszawy w celu obejrzenia sztuki teatralnej.
Projekt przewiduje również atrakcyjne, czterdziestogodzinne szkolenie z zakresu zdrowego żywienia, przygotowania i podawania posiłków. Uczestnicy szkolenia samodzielnie przygotowali posiłki i stoły na spotkanie wigilijne dla uczestników projektu, przedstawicieli władz, pracowników zaangażowanych w realizację projektu.
Warto podkreślić, że udział w projekcie był bezpłatny, a jego realizator pokrył koszty dojazdu na szkolenia. Wsparcie dla uczestników projektu miał charakter kompleksowy i innowacyjny, oczywiście dzięki temu, że projekt jest dofinansowany „z zewnątrz”- ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość projektu - 122 285 zł w tym wkład własny – 10,5% - 12 840 zł